Welcome, visitor! [ Register | Loginrss

 

 

Grup Çalışmaları Ve Kadın Cinselliği

  • Listed: 12 Nisan 2018 17:40
  • Expires: This ad has expired

Description

Cinsel sorunların ötesinde bedeni ile ilgili psikosomatik sorunları bulunan kadınların, gerekirse psikiyatrik konsültasyon dâhil bu ruhsal sorunlarına çözüm bulma önceliği verilir.

Tedavinin ilk hedefi grup içinde kadının bedenine yönel­mesini sağlamaktır. Bedenine, cinsel organlarına odaklanma­sını sağlayacak egzersizler uygulanır. Diğer bir deyişle kadı­nın kendi bedenini keşfetmesine yardımcı olunur.

Lo Piccolo gibi araştırıcıların geliştirdiği yöntemlerde ka­rın, alt karın bölgesi, kalça bölgelerine yoğunlaşan hareketler vardır. Çalışmalar başlıca adale teknikleri, gevşeme çalışma­ları ve nefes teknikleri içerir. Bütün bu çalışmalara geçmeden önce grup içinde kişiler kendilerini tanıtırlar, ana sorunları­nın ne olduğunu anlatırlar. Bu tanışma safhasında açık konu-şulabilinen bir güven ortamı yaratılır.

Her oturumun başında ve sonunda kişilerin o an kendile­rini nasıl hissettikleri, ne düşündükleri sorgulanır.

Bundan sonraki aşamada kadının kendi bedenine yönel­meye başlarken, önce bir dosya kâğıdına kadının kendi res­mini çizmesi istenir. Bedensel çalışmalar başlangıçta öncelikle nefes ağırlıklı çalışmaları kapsar. Diğer bedensel çalışmalar

kadının hoşuna gidecek çalışmalar şeklinde düzenlenir. Ken­di bedenini yeniden tanıması için masaj, sauna, su jimnastiği gibi eylemler önerilir.

Bir sonraki oturumun başında çok hoşuna giden ev ödev­lerinden birini anlatması istenir. Daha sonra cinselliği nasıl öğrendiği, çocukluk ve gençlikte neler yaşadığı, cinsel taciz, ensest, tecavüz tehdidi veya iğfal gibi olaylar yaşayıp yaşa­madığı konuşulur. Sorun yaşanabilecek durumlarda cinsel olarak bedensel ve duygusal davranış şekillerinin ne olması gerektiği tartışılır.

Bu aşamaya geldikten sonra, daha sonraki tedavi süreci hakkında bilgi verilir. Cinsel anatomi ve orgazm fizyolojisi ile ilgili bilgi verilir. Mastürbasyon ve cinsel fanteziler tartışılır. Daha önceki bölümlerde değindiğimiz gibi evde tek başına çıplak olarak ayna önünde yapması gereken bazı bedensel çalışmalar verilir.

En önemli konulardan biri, tıbbi gizlilik kuralına uyularak orada konuşulanların orada kalması gerektiği vurgulanarak herkese anlatılır.

Ad Reference ID: 6525acf6ff3d4806

No Tags

1169 total views, 2 today

  

Leave a Reply


9 + üç =

To inquire about this ad listing, complete the form below to send a message to the ad poster.